Choď na obsah Choď na menu
 


3. 5. 2020

Autošampóny

Prípravky na umývanie vozidla teda autošampóny fungujú na báze tenzidov. 

Niekoľko základných požiadaviek ktoré musia autošampóny spĺňať.

Autošampóny musia byť dobre rozpustné aj v studenej vode, nesmú zanechávať na povrchu karosérie soli a v neposlednom rade musia byť nezávadné pre ľudský organizmus.
Roztok šampónu musí byť neutrálny a nesmie reagovať na tvrdosť vody. Pri použití musí karosériu ihneď namočiť, tj. Okamžite znížiť povrchové napätie vody a nesmie zapríčiniť koróziu ani inak poškodiť lak.
Veľmi rozšíreným omylom je, že sa môže vozidlo umývať prípravkom na umývanie riadu a ostatnými detergentným čističmi určenými do domácnosti. Detergenty, ktoré tieto prípravky obsahujú sú prispôsobené tak, že odstránia z povrchu všetko a zanechajú ho úplne čistý.Takýto úplne čistý povrch nemá žiadnu ochrannú vrstvu. Opakované použitie detergentných prípravkov odstráni z povrchu laku úplne všetko, vrátane voskov, silikónov a polymérov. Tento postup tiež odstraňuje z vrchnej vrstvy laku oleje, ktoré zaručujú dlhú životnosť laku, a spôsobuje tak vysychanie laku čím výrazne urýchľuje jeho starnutie oxidáciu a následnú degradáciu.

Šamponovacími prípravky je možné tiež odstrániť staré vrstvy leštiacich a konzervačných prípravkov. Odmasťujúca a čistiaca schopnosť autošampónu je daná viacfázovým pôsobením. Predovšetkým rozruší súdržnosť mechanických súčastí špiny, hlavne prachu a blata. Tenzidy rozmočia ihneď uvoľnené nečistoty, rozpustia ich a dispergátor zabráni ich spätnému usadeniu. 

koncentrovaný vysoko výkonný neutrálny odmasťovací prostriedok značky allegrini

shampoo.png